Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /usr/home/01-studio/domains/mojemiastoawnim.info/public_html/wp-includes/plugin.php on line 601 Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /usr/home/01-studio/domains/mojemiastoawnim.info/public_html/wp-includes/plugin.php on line 601
Wczytuje Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • Wydarzenie minęło.

Pierwsze wielkie przedsięwzięcie budowlane w jednej wsi. Wilhelmswalde (Radliniec) i niemieckie projekty dla terenów wiejskich w okupowanej Polsce – prelekcja dr Aleksandry Paradowskiej

17 maja 2018 @ 17:00 - 18:00

Projektowanie wsi należało do priorytetowych dziedzin zaprowadzania nowego porządku na terenach polskich opanowanych przez Niemców. Racjonalnie zorganizowane gospodarstwa były dopasowane do narzuconej z góry wizji niemieckiej rodziny, a ich dobra organizacja miała sprzyjać wzrostowi produkcji rolniczej na tych terenach. Spośród licznych planów jako pierwsza zrealizowana została wzorcowa wieś pod Jarocinem – Wilhelmswalde (Radliniec). Do dzisiaj w prawie niezmienionym stanie zachowały się tam charakterystyczne zabudowania z czerwonej cegły, a w niektórych domach także elementy oryginalnego wyposażenia.

Czy wieś Wilhelmswalde była wyjątkowym przypadkiem? Przez kogo zostały zaprojektowane i zbudowane wzorcowe zabudowania? Jak funkcjonowały na co dzień gospodarstwa niemieckich rolników? Jak miały wyglądać inne wsie na terenach okupowanych i wcielonych do III Rzeszy?

Radliniec3IMG_1812 (3)

Podczas czwartkowego wykładu odpowiedzi na te pytania udzieli dr Aleksandra Paradowska z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, autorka publikacji poświęconych architekturze międzywojennej, w tym książek: „Przeciw chorobie. Architektura szpitalna Wielkopolski w dwudziestoleciu międzywojennym” (Poznań 2015) oraz „Na Starym Grunwaldzie. Domy i ich mieszkańcy” (wraz z Piotrem Kordubą, Poznań 2012).

Wykład jest związany z przygotowywaną książką, poświęconą architekturze nazistowskiej na terenie Warthegau, i stanowi kontynuację prelekcji, jaka odbyła się w Muzeum Regionalnym w Jarocinie w listopadzie ubiegłego roku.

Szczegóły

Data:
17 maja 2018
Time:
17:00 - 18:00

Miejsce

Muzeum Regionalne w Jarocinie
ul. Rynek - ratusz, Jarocin, Wielkopolska 63-200 Polska